Ana Sayfa Haberler Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğinizi ilk olarak göbek bağı düşünce yıkamalısınız. Bu süre zarfında ıslak tülbentle silebilirsiniz.

Bebeğin ilk banyosu genellikle ailede bir merasim olarak gerçekleşir. İlk günlerdeki banyosunda bebeği bir yandan tutup diğer yandan yıkayıp suyunu dökmek için ikinci bir kişinin yardımına ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle banyo sonrası bebeğinizi giydireceğiniz ortamı hazırlayın. Ilık bir odada bebeğin temiz giysileri, alt bezi, bebek yağı gibi malzemeleri hazırlayın. Bebeği koyacağınız yüzeye büyük bir havlu serin. Daha sonra banyo suyunu hazırlayın. Suyun ısısını ayarlamada bir banyo termometresinden yararlanabilirsiniz yada dirseğiniz ile kontrol edebilirsiniz.

Dirseğinizi yakmayan bir su sıcaklığı uygun olacaktır. Bebeğinizi akan su altında duş başlığı ile yıkamayın, sudaki ısı değişimini fark edemeyebilirsiniz.

Banyoda uygun bir yere başka büyük bir havlu serin. Hazırlıkları tamamladıktan sonra bebeğinizi banyo ortamına getirip soyabiliriz. Bebek küvetinin içine önce bir miktar banyo suyundan dökerek bebeğin suyla ilk temasının çok yavaş olmasına özen gösterin. Bir elinizle baş ve boynunu desteklereyerek önce gövdenin ön kısmını yumuşak hareketlerle yıkayın. Bebeği çevirirken elinizin kaymaması için durulayın.

Bebeği çevirerek bu defa avcunuz altta göğüs kısmından desteklerken sırtını yıkayıp durulayın. Başını da bu pozisyonda tutarken yıkayın. Bebeğin irkilip korkmaması için başını en son yıkamaya dikkat edin. Başını durularken bebek arada nefes alsın diye suyu kısa aralıklarla dökün.

Bebek yıkama işlemini ilk banyolar için 5-6 dakikadan uzun tutmayın. Banyo suyunun soğumasına neden olacağından bebek üşüyecektir. Bebeğinizi duruladıktan sonra yardım eden kişiden havluyu hemen üzerine örtmesini isteyin. Başını yumuşak hareketlerle kurulayın ve giydireceğiniz odaya geçin.

Bebeği bu odada hazırladığınız havlunun üzerine koyup önce kullandığınız ıslak havluyu altından çekin ve kuru olan havluya sarın.Bu sayede bebeğin uzun süre ıslak bir yüzeye temas etmesini önleyip bebeğin giysilerinin nemlenmesini de önlemiş olursunuz.

Öncelikle alt bezini bağlayın. Bu işlem esnasında bebeğin ısı kaybetmemesi için vücudun üst kısmı havlu ile örtülü dursun.Bebeğinizi seri hareketlerle zeytinyağı ya da bebek yağı ile yağlayın. Ardından bebeğinizi giydirebilirsiniz.

Bebeğin üşümemesi çok önemli olduğu için tüm bu işlemlerin seri olmasına ve banyo öncesi hazırlıklarınızı bebeği soymadan tekrar kontrol etmeye özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Koronavirüse karşı yerli ilaca izin çıktı!

İlеtişim Bаşkаnı Fаhrеttin Altun, kоrоnаvirüs tеdаvisindе kullаnılmаk üzеrе ürеtilеn yеrli ilаcа sаtış izninin vеrildiğini duyurdu. Altun, Twittеr hеsаbındаn yаptığı pаylаşımdа, “Yеrli bir ilaç firmаmız tаrаfındаn...

Halk sağlığı uzmanından ‘makyaj ve sakal tıraşı’ için virüs riski uyarısı

Trаkyа Ünivеrsitеsi (TÜ) Tıp Fаkültеsi Hаlk Sаğlığı Anа Bilim Dаlı Öğrеtim Üyеsi Prоf. Dr. Gаlip Ekuklu, yеni tip kоrоnаvirüslе (Kоvid-19) mücаdеlе sürеcindе uzun aradan...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik’ten korkutan açıklama!

Kаysеri Şеhir Hаstаnеsi Bаşhеkimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyеsi Prof. Dr. İlhаmi Çelik, insаnlаrın koronavirüs nеdеniylе kоrku yаşаdıklаrını söylеdi. DHA’nın hаbеrinе görе, Prof. Dr. Çelik,...

Sağlıklı bir Ramazan için sahur önerileri

Cоvid-19 sаlgınını da göz önündе bulundurursаk, vücudumuzu daha da güçlü tutаcаk bеslеnmе аlışkаnlıklаrıylа Rаmаzаn аyını daha sаğlıklı bir şеkildе gеçirmеmiz mümkün. Sаbri Ülkеr Vаkfı’nın...

Recent Comments